Πείραμα του Ερατοσθένη

Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστήμων ( ΠΑΝ.Ε.Κ.ΦΕ.), σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ) διοργάνωσε την Τετάρτη 20/03/2024 την πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο : « Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της γης -2024». Στην εκπαιδευτική δράση συμμετείχαν οι μαθητές/ μαθήτριες της Α Λυκείου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Ρόδου στις 21/03/ 2024. Την ημέρα εκείνη οι μαθητές/ μαθήτριες ενημερώθηκαν αρχικά θεωρητικά για τον τρόπο υπολογισμού της ακτίνας της γης και στη συνέχεια πραγματοποίησαν το πείραμα, στην αυλή του σχολείου, δρώντας ομαδοσυνεργατικά και έκαναν τις κατάλληλες μετρήσεις με την καθοδήγηση των καθηγητών τους καταφέρνοντας να προσεγγίσουν πειραματικά την ακτίνα της γης.

Υπεύθυνοι δράσης Σταματίνα Πετρομιανού ΠΕ04.01 ΕΑΕ

Θεανώ Μπίνου ΠΕ03 ΕΑΕ