Επίσκεψη στην ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο «Γ.Σ. Δωδεκάνησος»

Την Τρίτη, 5 Δεκεμβρίου 2017, με αφορμή τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας Α.με.Α (3η Δεκέμβρη), το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Ρόδου, επισκέφτηκε στο κλειστό δημοτικό γήπεδο Βενετόκλειο, την ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο «Γ.Σ. Δωδεκάνησος».

Οι παίκτες, μίλησαν στους μαθητές μας για την ομάδα και τη λειτουργία της καθώς και για τη σημασία του αθλητισμού στα άτομα με αναπηρίες, κάνοντας αναφορά στα βιώματα και στις προσωπικές τους εμπειρίες. Οι μαθητές με τη σειρά τους έθεσαν ερωτήσεις στους αθλητές διαμορφώνοντας έναν διάλογο μέσα από τον οποίο υπήρξε ανταλλαγή απόψεων για θέματα που αφορούν στο σύνολο της καθημερινότητας και στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρίες. Με το πέρας της συζήτησης ακολούθησε αθλητική επίδειξη αγώνα μπάσκετ με αμαξίδιο, ενώ στο τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καθίσουν στα αμαξίδια και να βιώσουν την εμπειρία του να είναι οι ίδιοι αθλητές.

Με την επιστροφή μας στο σχολείο επέστρεψαν στις τάξεις τους, όπου και συζήτησαν τα όσα βίωσαν, ανταλλάσσοντας απόψεις και συναισθήματα. Η δράση ολοκληρώθηκε με την κατασκευή καλλιτεχνικών δημιουργιών (ευχετήριες κάρτες, πόστερ), που οι ίδιοι αποφάσισαν να προσφέρουν στους παίκτες της ομάδας. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ομάδα «Γ.Σ Δωδεκάνησος», τον αρχηγό και προπονητή κ. Μιχάλη Χατζηδημητρίου, τους παίκτες και όλους όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίηση αυτής της δράσης που συγκίνησε και ενέπνευσε τους μαθητές μας.

Σχετικά με christinakis

Μαθηματικός Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Δείτε όλα τα άρθρα του/της christinakis →