Συνεκπαίδευση με το 1ο ΕΠΑΛ Ρόδου

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 πραγματοποιήθηκε δράση συνεκπαίδευσης των μαθητών της Β’ Λυκείου Γεν. Παιδείας του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Ρόδου, με τους μαθητές του τμήματος Β’ Γ.Τ. του 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου και αφορούσε το μάθημα της Γεωμετρίας στην ενότητα των παραλληλογράμμων. Την δράση αυτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Ιωάννα Ανδριώτη Ντουμπακάρη, Στέλλα Διακομιχάλη και Γεώργιος Λαμπρούσης, μαθηματικοί των παραπάνω σχολείων αντίστοιχα.

Η συνδιδασκαλία είχε διάρκεια 3 διδακτικές ώρες και πραγματοποιήθηκε στον χώρο του 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου. Κατά τη διάρκεια των 2 πρώτων ωρών, οι μαθητές χωρίστηκαν σε μεικτές ομάδες, τους διανεμήθηκε έντυπο υλικό που περιείχε θεωρία και απλές εφαρμογές, τις οποίες κλήθηκαν να επιλύσουν συνεργατικά, αφού διδάχθηκαν τη θεωρία. Κατά τη διάρκεια της 3ης συνάντησης, πραγματοποιήθηκε βιωματική δράση, στην οποία κάθε ομάδα δημιούργησε προκαθορισμένα σχέδια-παζλ (κινέζικο τάνγκραμ), χρησιμοποιώντας γεωμετρικά σχήματα τα οποία είχαν διδαχθεί. Τα παιδιά αξιολόγησαν τη δράση, διατυπώνοντας τις απόψεις τους, τι αποκόμισαν από τη διαδικασία. Υπάρχει πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τη δράση αυτή.