Τεχνολογία Γυμνασίου Σχολικό Έτος 2021-2022

Οι διάφοροι τομείς της Τεχνολογίας είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι με όλες τις εκφάνσεις της σύγχρονης ζωής αλλά και με την καθημερινότητα των μαθητών και των μαθητριών.

Το μάθημα της Τεχνολογίας στα προγράμματα σπουδών της υποχρεωτικής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αποτελεί το «όχημα» για την καλλιέργεια της τεχνολογικής παιδείας στους μαθητές και τις μαθήτριες και την εξοικείωση τους με το σύγχρονο και διαρκώς εξελισσόμενο τεχνολογικό περιβάλλον, μέσα από τη συστηματική μελέτη τεχνολογικών θεμάτων και την εφαρμογή ερευνητικών διαδικασιών.

Στο σχολικό έτος 2021-2022 οι μαθητές του Γυμνασίου του ΕΝΕΕΓΥΛ Ρόδου κατασκεύασαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας ατομικές και ομαδικές εργασίες.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τη βοήθεια της διδάσκουσας μελέτησαν βασικούς τεχνολογικούς άξονες και τους σύνδεσαν με βιομηχανίες παραγωγής προϊόντων και ανέπτυξαν τις απαιτούμενες τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να κατασκευάσουν τα έργα τους στη σχολική αίθουσα χρησιμοποιώντας διάφορα εργαλεία και υλικά.

Υπ. Εκπαιδευτικός: Α1, Β1, Γ1, Γ2  Φωτεινή Μαγκάκη ΠΕ88.02

Δ1-Δ2 Φωτεινή Μαγκάκη ΠΕ88.02, Ζωή Πετρίδου ΠΕ88.01